KONKURS

Na skrzydłach książek

Kiedy ta książka trafiła w moje ręce, zastanawiałem się, czy warto poznawać historię czyjejś rodziny zmagającej się z wichrami burzliwego czasu drugiej wojny światowej?
Po przeczytaniu kilkunastu stron, wiedziałem już – że warto. Oto bowiem możemy doświadczyć historii żywej, mającej ludzką twarz i emocje. Znajdziemy tu daty, miejsca, fakty – lecz najważniejsi są ludzie, którzy w tej historii żyją, którzy ją tworzą i jej doświadczają.
Autorka – Urszula Ziober, napisała tą powieść na podstawie wspomnień swojej babci Janiny – pochodzącej stąd, z Winograd. Jej rodzice – oficer Wojska Polskiego i dystyngowana Wielkopolanka poznali się i zakochali w Poznaniu. Założyli rodzinę i wybudowali dom na Winogradach. Byli tu szczęśliwi. W ich domu często gościli przyjaciele i rodzina. Lecz oto nadeszło upalne i duszne lato 1939 roku. Gorąca była pogoda i nastroje na naszej zachodniej granicy. W obawie przed wojną matka z córkami wyjeżdża do rodziny męża, do odległego Białegostoku. Wybucha wojna, najpierw na zachodzie, chwilę później na wschodzie kraju. Strach i niepewność jutra. Troska i obawa o najbliższych. Aresztowanie i zesłanie w głąb Kazachstanu. Brutalne zderzenie z nową rzeczywistością i surowym życiem kołchozu. Codzienne zmaganie się z przeciwnościami losu. Walka o zachowanie życia, godności i tożsamości. To wszystko stało się udziałem nastoletniej dziewczynki i jej bliskich. Czy cała rodzina dotrwa powrotu do Ojczyzny? Jaka będzie dla nich Polska przełomu lat 40 i 50-tych?
Historia tej winogradzkiej rodziny stanowi odbicie historii setek tysięcy innych Polaków, historii całego pokolenia. Przodków, którzy ukształtowali grunt, na którym my mogliśmy wzrastać.
Polecam Państwu książkę Urszuli Ziober „Spódniczka ze starej podszewki” – znajdziecie tu pamięć, która zamiast uczyć historii, pozwoli wam jej doświadczyć.

A dla Państwa konkurs – pierwsze trzy osoby, które przybędą w najbliższy poniedziałek, 21 sierpnia o godz. 17.00 do księgarni „z Bajki” na os. Przyjaźni 125C i udzielą prawidłowej odpowiedzi na pytanie, otrzymają egzemplarz rekomendowanej książki ufundowany przez Wydawcę.
– Jaki jest tytuł innej powieści, wydanej nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka, która również opisuje historię rodziny i Wielkopolski na początku XX wieku? Tytuł ten zawiera w sobie jednocześnie miano kobiety jak i kwiatu.


Bajka za bajkę

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak poradzilibyście sobie sami, w lesie, przez kilka dni? A na pustyni lub stepie przez kilka tygodni albo nawet miesięcy?! Jeśli lubicie przygody, dziką przyrodę i sztukę przetrwania, chciałbym wam dziś polecić książkę Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego „Mali zwycięzcy”.
Oto troje rodzeństwa – Henryk, Romek i Irenka. Mieszkają w odległych Chinach, gdzie ich ojciec – inżynier, buduje nowe domy, biura i fabryki. Spokojne i dostatnie życie przerywa niespodziewanie wybuch wojny domowej. Do miasta zbliżają się wrogo nastawieni wobec wszystkich Europejczyków powstańcy, grożąc śmiercią i rabunkiem. Rodzina Broniewskich ratuje się ucieczką na pokładzie samolotu. Niestety maszynę wraz z naszymi bohaterami łapie potężny huragan i zmusza do awaryjnego lądowania w głębi dzikiego, nieznanego lądu. Ojciec z pilotem ruszają na poszukiwanie pomocy, lecz nie ma ich jeden, drugi, kolejny i jeszcze następny dzień… Henryk, Romek i Irenka zdają sobie sprawę, że ich los, ich życie zależy teraz wyłącznie od nich samych. Otacza ich piękna, lecz surowa i bezwzględna przyroda. Jak mają zdobyć dla siebie jedzenie i wodę? Czy unieruchomiony samolot jest bezpiecznym schronieniem, a może lepiej poszukać innego miejsca? Czy rodzeństwo będzie umiało współdziałać, pomagać sobie i dzielić się obowiązkami tak, aby przetrwać i odnaleźć drogę do domu? Jeśli jesteście tego ciekawi – zapraszam was do lektury „Małych zwycięzców” Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

A wszystkich Was zapraszamy do udziału w konkursie: przedstawcie nam swoją –wymyśloną lub prawdziwą przygodę w dzikim i bezludnym miejscu.
Na wasze prace, plastyczne lub pisemne, czekamy w naszych księgarniach do 12 września.

Zapraszamy w sierpniu:

Zaczytane Wtorki – godz. 11.00

22.08. – Kraina Dinozaurów w pudełku
Ivar jest mistrzem świata, jeśli chodzi o dinozaury. Swoją Krainę Dinozaurów odwiedził już chyba z tysiąc razy. Kraina Dinozaurów to pudełko, w którym mieszkają dinozaury Ivara. Chłopiec ma ich bardzo dużo i nazwy wszystkich zna na pamięć.
Pewnego wieczoru, kiedy Ivar nie może zasnąć, słyszy jakieś dziwne odgłosy z pudełka. Szur, szur, pip, pip! A kiedy otwiera pudełko, nie może uwierzyć własnym oczom: jego dinozaury ożyły!

29.08. – Liczymy na spacerze. Matematyka jest fajna!
Nauczymy się liczyć podczas zabawy na podwórku, w ogrodzie, w lesie, w parku…Zrobimy kamykowe liczby, zbudujemy żywą oś liczbową, policzymy chmury, zmierzymy węża i dżdżownicę. Poznamy cyfry, bo sprawne dodawanie i sprawiedliwe dzielenie jest w cenie!

os. Przyjaźni 125 C
Wstęp wolny. Zajęcia rekomendowane dla dzieci 3-6 lat.
Rejestracja pod nr tel.: 61 8200 582 lub mail: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Czwartki Literackie – godz. 16.30

24.08. – Co można ulepić z plasteliny?
Przemienimy się w załogę rakiety kosmicznej. Wyruszymy z planety Ziemia na planetę plastelinową, na której mieszkają Dziwostwory! Stwory nie widziane do tej pory!
Przygody na plastelinowej planecie oraz projekty z książki „Co można ulepić z plasteliny?” zainspirują dzieci do stworzenia własnych plastelinowych kosmicznych modeli.
Będzie też zabawa ruchowa i ćwiczenia śmiechowe. Dzieci przynoszą plastelinę lub zakupują ją w księgarni.
Spotkanie poprowadzi Dorina Maciejka autorka i ilustratorka 80 książek dla dzieci
Specjalizuje się w poradnikach inspirujących dzieci do samodzielnego wykonania modeli zabawek z różnych dostępnych materiałów. Trenerka jogi śmiechu.

31.08. – Dunia idzie do szkoły a my z nią
Dunia ma dopiero 6 lat. Jutro ma iść do szkoły, ale bardzo się boi. Nie wie czy kogoś miłego tam spotka, czy nauczycielka ją serdecznie powita… Jej serce drży. Jest pełne obaw. Nie może zasnąć. Tatuś radzi jej liczyć barany – to nudne, stwierdza po chwili. Sama znajduje sposób na ukojenie swoich lęków i łagodne wejście w sen. W szkole spotyka Fridę – dziewczynkę, która stanie się jej przyjaciółką na życie. Jak troszczyć się o przyjaźń, jak radzić sobie z lękami, dowiecie się gdy będziecie w ten czwartek z nami i z Dunią.

os. Przyjaźni 125 C
Wstęp wolny! 
Zajęcia rekomendowane dla dzieci 5-8 lat
Rejestracja pod nr tel. 61 8200 582 lub e‑mail: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

w sierpniu jeszcze:

23.08. godz. 16.00 – Warsztaty filmu animowanego
dla dzieci

Będziemy wymyślać własne miniscenariusze, a następnie wybierać do nich lub tworzyć samemu postaci i dekoracje. Nauczymy się jak nimi poruszać, dodawać głos, efekty dźwiękowe, muzykę, tak by powstał krótki film.

Zajęcia prowadzi Dorina Maciejka – absolwentka ASP w Poznaniu. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem z filmu animowanego. Pracowała w Studio filmów animowanych w Warszawie biorąc udział w tworzeniu animacji i dekoracji do filmów dla dzieci. Stworzyła scenariusze i czołówki animowane dla TVP. Zajmuje się ilustracją książkową. Jest autorką książki „Co można ulepić z plasteliny?”

Warsztaty dla dzieci 9-12 lat, czas trwania: 2 godziny.
Wstęp: 50 zł od dziecka – liczba miejsc: 5 osób.

os. Przyjaźni 125 C
Rejestracja pod nr tel.: 61 8200 582 lub mail: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl


24.08. godz. 18.00 – Joga śmiechu

To forma zorganizowanej aktywnej zabawy, w której otrzymujemy zestawy ćwiczeń śmiechowych, oddechowych i afirmacji. Śmiech to nasz wrodzony mechanizm, który relaksuje, uwalnia stres, gniew, zmienia nastrój, dotlenia cały organizm i energetyzuje. Gdy się śmiejesz, Twój organizm produkuje hormony szczęścia – endorfiny. Odmładza się. Zwiększa się jego odporność. Wytwarza się klimat akceptacji i bezpieczeństwa. „Nic nie musi się udać”, wręcz przeciwnie im więcej błędów tym śmieszniej. Takie podejście otwiera nas na swobodę bycia sobą, lekkość, pewność siebie, sprzyja napełnianiu odwagą. Przydaje ekspresji w grupie. Masz szansę nabrać dystansu do siebie i życiowych wyzwań.

Udział nie wymaga przygotowania.
Przyda się wygodny strój, by móc swobodnie zrywać boki i pękać ze śmiechu!

os. Przyjaźni 125C
Bilety: 25 zł – zajęcia dla dorosłych i młodzieży.
Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl lub tel.: 61 8200 582

19 sierpnia, godz. 11.00 Poranek literacki z Kotem Protem,

który w nudny, deszczowy dzień odwiedza dzieci w domu. Ten kot jest specjalistą od psot. Choć jego figle czasem wyglądają bardzo groźnie, na szczęście kończą się dobrze. Jeśli jego fantazja komuś zagraża, to najbardziej jemu samemu. Dzieci uchodzą bez uszczerbku. Dom także uda się ocalić, a nawet wysprzątać przed powrotem mamy.

Legendarna postać Kota Prota stworzona przez Dr. Seussa jest świetnie znana amerykańskim czytelnikom. Dzięki znakomitemu tłumaczeniu Stanisława Barańczaka ma szansę bawić także polskie dzieci. Książka zawiera suplement z tekstem bajki w języku angielskim.
Bajka złożona jest zaledwie z 220 podstawowych słów. Może zapoczątkować naukę czytania w obcym języku.

os. Przyjaźni 125 C
Wstęp wolny.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

we wrześniu zapowiadamy

Warsztaty literackie:
7.09 godz. 16.30 Dziennik Cwaniaczka
26.09 godz. 16.30 Kicia Kocia
28.09 godz. 16.30 Harry Potter

Wykłady:
12.09 godz. 18.30 Dorota Doris Wysocka – A co jeśli w życiu możliwe jest znacznie więcej?
18.09 godz. 18.30 Porozumienie Bez Przemocy – wykład Agnieszki Pietlickiej

Spotkania z pisarzami:
13.09 godz. 16.30 Agnieszka Stelmaszyk
19.09 godz. 10.00 i 12.00 Wojciech Widłak

Zwieńczenie konkursu Bajka za Bajkę
16.09 godz. 10.30 – spotkanie z autorami prac literackich i plastycznych.
Wystawa powstałych książek. Wręczenie nagród.